Bakgrunn
Prosjektet skal løse utfordringer knyttet til manglende utvikling av Gamle Svinesundsbroen som reiselivsdestinasjon. Til tross for høy trafikk og historisk verdi er området lite kjent, med få tilgjengelige attraksjoner og manglende infrastruktur. Det er uklart hvem som har ansvar for vedlikehold, og det er få næringslivsaktører, særlig på svensk side. Prosjektet skal skape en felles visjon, styrke samarbeid mellom interessenter, legge til rette for næringsetablering og utvikle en attraktiv møteplass for besøkende.
Mål og delmål
Prosjektet skal legge grunnlaget for en attraktiv, bærekraftig og internasjonal reiselivsdestinasjon som styrker lokalt næringsliv. Målet er å fremme kulturens og bærekraftig turismes rolle i økonomisk utvikling, sosial deltakelse og innovasjon ved Gamle Svinesundsbroen, basert på lokale aktørers og innbyggeres ønsker. Utviklingen vil også skape flere arbeidsplasser.
Delmål:
1. Skape lokalt forankret sosial deltakelse og engasjement
2. Forene interessenter om en felles visjon
3. Kartlegge utviklingsbehov
4. Legge grunnlag for langsiktig finansiering og samarbeid
Tiltak som sikrer måloppnåelsen
Kartlegging og dialog: Involvere interessenter, bedrifter og beboere gjennom møter og workshops.
– Felles visjon: Utvikle en langsiktig plan for broens utvikling.
– Handlingsplaner: Definere konkrete tiltak for opprusting, næringsutvikling og finansiering.
– Attraksjonsutvikling: Forbedre infrastruktur, skilting og tilgjengelighet.
– Næringsfokus: Tilrettelegge for etablering av reiselivsbedrifter.
– Kommunikasjon: Synliggjøre prosjektet og øke engasjementet.
Forventede resultater og effekter
Prosjektet vil bidra til utviklingen av Gamle Svinesundsbroen som en attraktiv, bærekraftig turistdestinasjon med økt næringsaktivitet. Det forventes økt sosial deltakelse, en felles visjon for utvikling, forbedret infrastruktur og nye forretningsmuligheter. Flere besøksanledninger vil skapes, noe som kan tiltrekke investeringer. Prosjektet vil også legge til rette for samarbeid mellom ulike aktører og bidra til en mer levende grenseovergang.
Prosjektresultater
Endelige resultater vil bli ført inn her når prosjektet er ferdigstilt.
Dokumenter
Norsk prosjekteier
Halden Kommune
Kontakt
-
Richards, Nicholas
95526450
Prosjektperiode
01.01.2024 - 31.12.2026Budsjett
Norsk bidrag: 107392 NOK
Total: 357973 €
Andre partnere
Fyrbodals kommunalförbund
Länsstyrelsen Västra Götalands län
Västra Götalandsregionen, Kulturförvaltningen
Strömstad kommun
Viken fylkeskommune
Ekomuseum Gränsland
Position Väst
Bohusläns museum
Trafikverket
Tanums kommun
Strömstads kommun (inkl. turistchef och kulturchef.)
Halden kommune
Visit Østfold
Østfoldmuseene
Sirius Event (Turistbyrå Halden)
Kosterhavets nationalpark
Halden Næringsutvikling er en medlems forening som organiserer dialogen mellom Haldens Næringsliv og Interegprosjektet.
Østfold museene, Er behjelpelige ved dialog og samarbeid for å finne attraksjoner som tiltrekker turism og reiseliv.
Ekomuseum Grenseland, Er behjelpelige ved dialog og samarbeid for å finne attraksjoner som tiltrekker turism og reiseliv.
Mark eiere GG Gruppen og Leif Grimsrud AS, er behjelpelige i samtaler med ulike attraksjoner.