Dans over grenser: DOKS vil gjøre møter til varige samarbeid

DOKS – Dans over grenser skal gi profesjonelle dansekunstnere i Norge, Sverige og Danmark bedre muligheter til å utvikle kunsten og samarbeide på tvers av landegrensene. Målet er nye forestillinger, sterkere faglige nettverk og samarbeid som varer utover prosjektperioden.

Over 80 søkere konkurrerte om seks kunstneropphold i den første utlysningen til DOKS. DOKS står for Dans, Øresund, Skagerrak og Kattegat. Interessen tyder på at mange dansekunstnere ønsker muligheten til å fordype seg i eget arbeid og møte kolleger i et annet nordisk land.

Det treårige prosjektet mottar finansiering fra Interreg Øresund-Kattegat-Skagerrak (Interreg ØKS). Gjennom kunstneropphold, seminarer og studiereiser vil partnerne Bærum Kulturhus, Rum för Dans (Sverige) og Bora Bora (Danmark) styrke det profesjonelle dansefeltet, med særlig vekt på frilanskunstnere og det frie dansefeltet.

Gjennom dans over grenser vil partnerne legge grunnlaget for langvarige samarbeid og forestillinger som kunstnere og organisasjoner produserer sammen.

Tid og rom til å utvikle kunsten

Det profesjonelle dansefeltet i Norden har få strukturer som legger til rette for langsiktig samarbeid over landegrensene. Begrensede muligheter til å arbeide i andre land gjør det også vanskeligere å utvikle nye kunstneriske relasjoner.

DOKS vil møte disse utfordringene gjennom kunstneropphold som gir deltakerne tid til faglig fordypning i et annet nordisk land enn sitt eget. Med faglig støtte og muligheter til å bygge nettverk skal oppholdene gi kunstnerne rom til å utforske eget arbeid og utvikle nye ideer.

en person sitter på en pult og snakker til en gruppe som sitter på gulvet - dans over grenser
Samtale med frilans dansere og koreografer etter arbeidsvisningen A Ticket to the Moon, Please av Bobbi Lo Produktion. Foto: Tomas Lauvland Pettersen

Fra nye bekjentskaper til felles forestillinger

Ambisjonen er at møtene skal føre til mer enn nye kontakter. DOKS vil legge grunnlaget for langvarige samarbeid og forestillinger som kunstnere og organisasjoner produserer sammen.

Benedicte Marie Bjerke ved Bærum Kulturhus er Kuraterende Produsent og prosjektleder for DOKS – dans over grenser. Foto: Hanne Nygaard

Målet er at møtene skal bli starten på samarbeid som varer. Når dansekunstnere får tid til å utvikle ideer og dele erfaringer på tvers av landegrensene, håper vi det kan føre til nye felles forestillinger og et sterkere nordisk dansefelt, sier Benedicte Marie Bjerke ved Bærum kulturhus og norsk prosjektleder for DOKS.

Studiereiser skal også åpne dører til nye fagmiljøer. Den første studiereisen går til Copenhagen Stage i Danmark og West Coast Stage i Vest-Sverige, med internasjonal scenekunst, nettverk og kunnskapsdeling som tema.

Deler erfaringer fra livet som dansekunstner

Seminarer og faglige samtaler skal gjøre det lettere å dele kunnskap om produksjon, arbeidsvilkår og kunstnerisk praksis mellom de tre landene.

Et eksempel er møteserien Hva vi snakker om, når vi snakker om, der dansekunstnere selv står bak samlingene. Her kan kolleger dele konkrete erfaringer og refleksjoner fra arbeidslivet. Serien tar opp utfordringer i dansefeltet som kunstnerne sjelden har rom til å snakke sammen om.

Slik vil DOKS styrke både den enkelte kunstner og fagmiljøet rundt dem.

Arbeidet med lys er en viktig del av arbeidet med produksjoner. Her utforsker danserne hvordan lyset er med å styre publikums fokus. Foto: Tomas Lauvland Pettersen

Samarbeid som skal vare etter prosjektet

Når den treårige prosjektperioden er over, håper partnerne å ha lagt grunnlaget for nye profesjonelle relasjoner og samarbeidsprosjekter. De ønsker også økt kunnskap om hvordan dansekunstnere kan arbeide på tvers av grenser, og sterkere felles strukturer i det frie dansefeltet.

Visjonen er et nordisk dansefelt med tettere forbindelser, større synlighet og bedre vilkår for varig samarbeid.

Prosjektpartnerne er Bærum Kulturhus – Dans i Sørøst-Norge i Norge, Rum för Dans i Region Halland i Sverige og Bora Bora i Danmark. DOKS retter seg mot profesjonelle dansekunstnere og skapende fagpersoner med tilknytning til Øresund-Kattegat-Skagerrak-regionen som ønsker internasjonalt samarbeid og faglig utvikling.

Kontakter

Benedicte Marie Bjerke

Bærum Kulturhus – Dans Sørøst-Norge

+47 95 78 63 55

Benedicte.bjerke@baerum.kommune.no

Kuraterende Produsent og Prosjektleder for DOKS – dans over grenser

Magnhild Sofie Brun

Østfold fylkeskommune

+47 92569494

magnhildbr@ofk.no

Ansvarlig for økonomi og regionalforvaltning
for Norsk forvaltende organisasjon
for Interreg Øresund-Kattegat-Skagerrak