Datagrunnlag verdt 120 millioner
Siden 2007 har ESPON investert 120 millioner kroner for å utforme det best mulige sammeligningsgrunnlaget for regional utvikling i Europa.
23/08/2010 Av Torkil Marsdal Hanssen
ESPON (European Spatial Planning Observatory Network) er et samarbeid mellom en rekke europeiske plan- og forskningsinstitusjoner, som finansieres operer innenfor Interregs programsfærer. ESPONs hovedoppgave er å skaffe til veie felles europeiske grunnlagsdata som muliggjør sammenlikninger av regional utvikling i verdensdelen. ESPONs produkter er mye brukt av de europeiske beslutningstakerne.
Norge er med
ESPON kjøper sine tjenester hos både private og offentlige plan- og forskningsinstitusjoner i Europa, og kjører jevnlige utlysninger for sine bestillinger av mer eller mindre omfattende analyser.
Så langt har programmet inneværende periode (2007-2013) bestilt analyser for omlag 15 millioner euro, fordelt på 27 prosjekter. Så godt som alle prosjektene gjennomføres av konsortier av kompetansemiljøer fra flere forskjellige europeiske land, blant annet Norge.
NIBR er med
Norsk institutt for by- og regionforskning er involvert i tre analyseprosjekter:
- ESPON CLIMATE: Analyse av klimaendringenes virkning på økonomi og regioner i Europa
- PURR: Europeiske, rurale regioners potensialer
- NORBA: Nordisk-baltiske dialoger omkring transnasjonale perspektiver i romlig planlegging
Totalt utfører det norske instituttet analyseoppdrag for drøyt 285.000 euro. Det betyr at norske aktører står for like i underkant av 2% av arbeidet som gjøres i de 27 igangsatte ESPON-prosjektene.
Ny utlysning i høst
19. oktober er fristen for neste utlysning i ESPON. I utlysningsrunden som åpnes i morgen, lyses det ut oppdrag for knapt 2 millioner euro.
ESPON has publisert en oppdatert oversikt over aktører som mottar økonomisk støtte fra programmet. Listen inneholder så langt 17 av 27 godkjente prosjekter og 80 aktører som til sammen får omlag 9 millioner euro i støtte.